Úvod  » blog

BLOG

 Můj příběh

 

Už se Vám to taky někdy stalo, že něco vidíte a ihned se do toho zamilujete ?

 

Mě se to občas stává - láska na první pohled !

 

Když jsem před lety koupila svojí dceři britskou kočičku čokoládovou želvičku Nálu, nepřemýšlela jsem ani na chvilku o tom, že bych mohla sama vlastnit kočku a už vůbec mne nenapadlo, že budu někdy v budoucnu odchovávat koťátka, vždycky jsem byla pejskař, psy mám okolo sebe už víc jak 30 let, život bez psa si nedovedu představit, život bez kočky zcela určitě, až do roku 2010.

 

To jsem tak jednou večer seděla u počítače a brouzdala po internetu a zabloudila jsem na stránky chovatelské stanice Air Force Cat, té chovatelské stanice odkud je Nála mojí dcery, “usmívala” se tam nádherná modrá koťátka. Zalíbila se mi Chloé, byla to malá číča s nádhernýma kukadlama a nadýchaným kožíškem. Modrých britek byla spousta, ale Chloé byla jen jedna.

K nesmírnému úžasu mého manžela, který mne láskyplně podporuje v každé “hlouposti” jsme hned ráno vyrazili směr Plzeň na nezávaznou návštěvu do Chovatelské stanice Air Force Cat.
To co nás tam očekávalo nám vyrazilo dech ! Všude byly kočičky a koťátka, spousta koťátek všech možných barev a velikostí. Bála jsem se pohnout z místa, abych některého drobečka nezašlápla, raději jsem si sedla na nejbližší židli a s velkým zájmem jsem si prohlížela tu nadílku.

 

A potom jsem ji uviděla, mezi několika modrými koťátky tam seděla a čistila si kožíšek - Chloe.
V tom okamžiku pro mne ta drobotina kolem přestala existovat, viděla jsem jen Chloé, bohužel ona neviděla mne. Věnovala péči svému kožíšku a nějaká teta co se přijela podívat jí vůbec nezajímala. Pejskovi dáte pamlsek a je vyhráno, kočičce ukážete šidítko a máte také vyhráno !

 

Po několika minutách hraní jsme byly kámošky, seděla mi na klíně a nechala se hladit a úplně potichoučku předla. Byla jsem samý chlup, ale byla jsem šťastná. Můj milovaný, velmi tolerantní manžel nás odvezl domů, cestou jsme si ještě koupili záchůdek, stelivo, škrabadlo a spoustu dobrůtek pro koťátka. Netušila jsem, že tím začne nová kapitola v mém životě.

 

Dnes už si nedovedu představit život bez pejsků a bez kočiček. Věnuji se chovu psů i koček, mám radost z každého vrhu a pláču, když moji miláčci odcházejí do nových domovů.

 

Chovatelství je krásná věc, když se dělá poctivě !

 

Přináší mi uspokojení, radost, někdy i velký zármutek, ne vždy se všechno podaří tak jak si člověk plánuje, ale i to patří k chovatelství. Stejně jako permanentní nedostatek osobního volna, každodenní přítomnost, neustálá péče o tu smečku malých strakáčů a chundelatých klubíček.

 

 

Ale je to můj život, moje velká láska, a dokud mi to zdraví, finance a prostředí ve kterém žijeme se svými miláčky umožní, nikdy se toho nevzdám.

 


Jsme sice malá chovatelská stanice rodinného typu ale s velkým srdcem. Žijeme s našimi kočičkami a kocourky v Jižních Čechách pár kilometrů od Českých Budějovic v obci Včelná. Chováme výhradně britské kočky s průkazem původu. Naše kočičky jsou nadstandardně očkované, čipované a pravidelně zdravotně testované na FeLV, FIV, HCM a PKD. Krmíme jen kvalitním krmivem Royal Canin, Orijen, Applaws a doplňky stravy Gimpet. Odchovávaná koťátka od nás odcházejí k novým majitelům nejdříve ve 13.týdnu věku. Jsou odčervená, čipovaná s očkovacím průkazem, kupní smlouva je samozřejmostí.

 

Novým majitelům poskytujeme chovatelský servis po celou dobu života koťátka.

 

V případě závazné rezervaceze ze strany nového majitele koťátka, požadujeme rezervační poplatek ve výši 50 % z celkové prodejní ceny koťátka. Uhrazením rezervačního poplatku se rezervace stává závaznou a to i v případě, že byla uzavřena ústní formou. Uhrazením rezervačního poplatku se kupující zavazuje k převzetí koťátka v době odběru koťátka. Pokud dojde ke zrušení rezervace ze strany kupujícího, je rezervační poplatek ze strany chovatelské  stanice nevratný. V případě, že rezervaci zruší chovatelská stanice písemnou formou z důvodu nemoci koťátka, úhyn koťátka nebo z jiných důvodů, je povinna rezervační poplatek vrátit kupujícímu v plné výši.

 

 

 


 

Proč kočky okusují lidem prsty

Kočka projevuje svou náklonnost nejen předením a přešlapováním z tlapky na tlapku, což jí připomíná sladkou dobu, kdy sála mléko od své matky ( mléčný krok).  Může se stát, že svému blízkému člověku začne okusovat jemně prsty. A to je ten největší projev lásky, kterého se vám od kočky může dostat.

Pokud máte doma psa a chcete ještě kočku, vyberte si kotě, které si psa lépe získá. S dospělou kočkou by to bylo horší. „Jinak je jedno, jestli si pořídíte ke kočce další kočku nebo kocoura. Každá kočka má jinou povahu, na pohlaví tak nezáleží. Samozřejmostí ale je, že kočky jsou vykastrované.

Kotě může svou hravostí rozpohybovat i starší kočky. Ty vidí hravost mláděte a začnou ho napodobovat, což vypadá velmi vtipně. 

Trichobezoáry

Téměř všichni majitelé koček se již někdy setkali s trichobezoáry nebo slyšeli zvuk, který jejich kočka vydávala, když se jeden z nich pokoušela vydávit. Trichobezoáry je snadné rozpoznat, protože mají specifický válcový tvar (vypadají jako malý váleček) a jsou tvořeny chlupy. Někdy jsou také doprovázeny žaludečními šťávami nebo nestrávenými zbytky potravy. Trichobezoáry se tvoří v žaludku koček z chlupů, které kočky polykají při péči o srst. Kočky nemohou chlupy vyplivnout, protože je jejich jazyk pokryt stovkami malých zpětných háčků. Tyto háčky brání vyplivnutí chlupů ven z kočičí tlamy. Další příčinou tvorby trichobezoárů je neschopnost koček chlupy vylučovat.

Nejlepší prevencí vzniku trichobezoárů je pravidelné česání. V případě dlouhosrstých plemen je česání naprosto nezbytné. Při česání vyčešete kočce ze srsti mrtvé chlupy a značně snížíte pravděpodobnost spolknutí chlupů, které jsou na hraně vypadnutí.

Většina koček česání miluje, takže představuje také skvělou příležitost k upevnění Vašeho vzájemného pouta. Obzvláště pečliví buďte při česání na jaře, kdy Vaše kočka shazuje svou zimní srst.

 

Britská krátkosrstá kočka

 

Britská krátkosrstá kočka je plemeno kočky domácí vyšlechtěné kolem roku 1900 ve Velké Británii. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkostrstých koček s mohutnou stavbou těla. Nejprve byla chována pouze v modré variantě, později se objevily další barevné varianty a v současnosti se chová ve všech možných barevných variantách. Britská krátkosrstá kočka je jedním z nejoblíbenějších plemen čistokrevných koček zejména pro svou přítulnou povahu, hebkou srst a pěknou tělesnou stavbu.

 

Charakter

Britské krátkosrsté kočky mají milou přítulnou a hodnou povahu, v mládí jsou velmi hravé. Snášejí se s ostatními domácími zvířaty a dovedou se zabavit i samy i když dobu čekání na svého pána si převážně krátí spánkem. Britské krátkosrsté kočky jsou vhodné pro chovatele, kteří chtějí mít pokojného domácího mazlíčka.

 

Popis

Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká. Má krátkou hustou srst s bohatou podsadou. Hlava je velká, kulatá s masivní lebkou, nos je krátký, široký a rovný. Uši jsou malé, mírně zakulacené a široce posazené. Oči jsou velké a kulaté a mají žlutou až měděnou barvu (u barevných variant jsou povolené i modré a zelené oči).zdroj cs.wikipedia.org

 


 

Péče o zdraví

 

Kočky jsou přirozeně zvědavé a zvědavost přináší riziko. Jestli chcete snížit nebezpečí škod na zdraví, hledejte způsoby jak předcházet zraněním a jak se vyhnout běžným chorobám.

Postarejte se, aby vaše kočkka byla očkována proti všem nakažlivým chorobám a chráněna před běžnými parazity. Musíte vědět jaké nehody se mohou přihodit. Seznamte se dobře se všemi příznaky možných nebezpečí i s klinickými projevy běžných chorob. Pokud nemáte možnost získat informace jinak, navštivte veterináře raději dříve než pozdě. Včasná diagnoza usnadňuje ošetření a to bývá daleko úspěšnější.

 

Matná srst znamená nemocnou kočku

Většina krátkosrstých koček má normálně lesklou srst, pěkně přiléhající k tělu. Když je kočce špatně, projeví se to okamžitě na srsti. Je matná, místy odstávající od těla, na omak je jiná. Jestliže srst vypadá jinak než obvykle, kočka se nečistí a chuť k jídlu se změnila, vyhledejte okamžitě veterináře.

Normální teplota kočky se pohybuje mezi 37 C až 39 C. Nervozita, vzrušení nebo strach mohou teplotu kočky zvýšit.

 

Zdravotní pojištění

 


 

Život s kočkou 

 

Kočky mohou být soběstačné, ale to neznamená, že nás nepotřebují. Všechny kočky potřebují pohyb a aktivitu. Dříve než si přinesete domů nového mazlíčka, prohlédněte dům a ověřte si, zda je pro něj bezpečný. Většina britek je nebojácná a zvědavá. Postarejte se především, aby nemohla vypadnout z okna. Odstraňte z domu jedovaté pokojové rostliny a vyhýbejte se i příležitostným ozdobným rostlinám jako jsou pryšce vánoční hvězdy a jmelí, které jsou pro kočku jedovaté. Buďte opatrní při výběru domácích čistících prostředků. Některé z nich např. přípravky na číštění koberců nebo insekticidy jsou jedovaté a kočka je může vstřebávat dokonce i tlapkami. Dbejte aby šňúry záclon a žaluzii a elektrické kabely byly z dosahu. Kočky mají nebezpečný zvyk okusovat kabely, gumové pásy nebo pružné síťky. To všechno může být pro kočku velmi nebezpečné.

 

Dříve než si kočičku přinesete domů, obstarejte si :

nealkoholický postřik odrazující kočky od žvýkání nábytku nebo předmětů

lepivé přilnavé proužky kolem rostlin, abyste předešli hrabání

štítek z plexiskla, který vaší kočičce zabrání vyskakovat na plotýnku sporáku

siť do okna nebo na balkon, aby vám kočička nemohla vypadnout

misky na jídlo a na vodu vhodné,

stáří koťátka odpovídající krmivo

kočičí záchůdek a stelivo

škrabadla, pelíšek - kukaň

kočičí strom, šplhadlo se zavěšenými hračkami

vhodné hračky - návnady na šňůře, peříčka, míčky, myšky

kočičí trávu a šantu kočičí

 

První den v novém domově

Koťátko potřebuje dost času, aby prozkoumalo svůj nový domov. Může to proběhnout klidně, bez povyku, pokud udržíte rodinu pod kontrolou. Upozorněte děti aby nekřičely a neskákaly kolem koťátka, aby je nedráždily a  netahaly. Když přijde koťě do domu, vyhraďte mu nejprve jednu místnost, kde se může schovat, kde má svůj záchůdek, kde si může v klidu zvykat na nové prostředí. Teprve až zvládne tento "první dojem" umožněte koťátku seznámit se postupně s místností po místnosti, se starší kočkou (pokud nějakou máte) nebo pejskem.

Bývá pravidlem, že ve společném životě kočka - pes převládají kočičí pravidla. Většina psů tomu rozumí.

Kočky jsou přirozeně čistotné, koťátka od nás jsou zvyklá chodit na kočičí záchůdek již od tří týdnů věku. Umístěte kočičí záchůdek na nenápadné, ale snadno dostupné místo. Kočky nesnášejí záchod na frekventovaných místech. Kočka může odmítat používat záchůdek, když ji nevyhovuje umístění nebo struktura podestýlky. Je také možné, že nečistíte záchůdek dostatečně často nebo právě naopak, čistíte jej tak kvalitně a často, že odstraníte typický pach, který je pro kočku přirozený. Kočka může také odmítat záchůdek, pokud jej používá ještě i jiná kočka ve stejné domácnosti. V tomto případě je vhodné mít záchůdky dva.

 

Ve svých vztazích ke koťátku mějte na paměti, že z vás dvou vy zajišťujete domov. Víte jaké zařízení, vybavení, hračky mu můžete poskytnout, jak jej nakrmit a co je nejdůležitější, můžete mu poskytnout základní výcvik. Pamatujte, že žijete se sobeckou kočkovitou šelmou. Má kočičí mozek a kočičí potřeby. Neočekávejte přehnané reakce. Nečekejte, že bude reagovat jako vnímavý dospělý člověk nebo oddaný pes. Pokud se vaše kočka bude chovat jako kočka, např. šplhat po záclonách, není to kočičí problém. Je na vás, abyste ji usměrnili a přizpůsobili se jejím potřebám.

Kočka pocitem méněcennosti netrpí.

 

 

 

 

 
Chovatelská stanice Mariberg | E-mail: vonmariberg@gmail.com | www.vonmariberg.cz